Polskie plaże: Dębki

Dębki to maleńka osada wczasowo-wypoczynkowa, położona nad Morzem Bałtyckim w pobliżu Białogóry. Na mapie geograficznej znajduje się ona w województwie pomorskim, w powiecie puckim oraz w gminie Krokowa. Największą atrakcją wsi jest przepiękna plaża, jedna z najszerszych w Polsce. Dębki nie są tak znane jak modne kurorty, ale trzeba przyznać, że zasługują na szczególną uwagę, zwłaszcza że nie ma tu typowego turystycznego zgiełku i latem rzeczywiście można odpocząć i odciąć się od dźwięków cywilizacji. Za wsią przemawia także dość umiarkowana cenowo baza noclegowa (Dębki noclegi – info). Dębki są doceniane przez poszukiwaczy ciszy i spokoju. Można relaksować się nie tylko nad morzem, ale i nad brzegiem rzeki Piaśnicy, której ujście jest popularnym miejscem spotkań.

Niegdyś osada wyłącznie rybacka

Dębki od zarania dziejów były osadą rybacką. W XIII wieku jako dar od księcia Mściwoja II przeszły na własność klasztoru norbertanek w Żukowie. Bardzo szybko stały się włością klasztoru cysterek. I tak było do XVIII wieku – do momentu rozbioru Polski. Dębki znalazły się w granicach Prus, przy czym rybacy zaznali parcelacji wsi i otrzymali ziemię na własność. Legenda mówi, że Maciej Dębek otrzymał kawałek ziemi u ujścia rzeki Piaśnicy jeszcze od klasztoru, chociaż realia bardziej wskazują, że jednak było to osadnictwo na bazie akcji uwłaszczeniowej. Od tego rybaka pochodzi nazwa osady.

Boom na turystykę nastąpił tutaj dość późno, gdyż dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Pojawił się trend sprzedawania działek pod zabudowę domków letniskowych – takowych zresztą powstało tutaj wiele, ale niestety podczas II wojny światowej zostały wyburzone. W czasach turystycznego prosperity, w których to osadę odwiedzali głównie intelektualiści z Wielkopolski, pobudowany został drewniany kościół. W XXI wieku odbudowany został ołtarz, zniszczony podczas okupacji. Zachowała się chata rybacka, która obrazuje prawdziwy klimat wsi.

Nie tylko plaża

Plażowanie to podstawa każdych nadmorskich wakacji. Na plaży można spędzić cały urlop, ale warto jest zwrócić uwagę na atrakcje, których nie spotka się w innych rejonach Polski. Warte uwagi są rezerwaty przyrody. Rezerwat Długosz Królewski to teren stworzony dla ochrony paproci. Rezerwat przyrody Piaśnickie Łąki to obszar ochronny dla rozmaitych gatunków roślin zagrożonych wyginięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>