Najpopularniejsza zapora wodna w Polsce – Solina

Solina to jedna z najbardziej znanych w Polsce wsi, położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim oraz w gminie Solina. Kojarzona jest z Bieszczadami i z Jeziorem Solińskim, będącym największym zbiornikiem retencyjnym w kraju. Sztuczny akwen mógł swego czasu wywoływać wiele emocji. Warto jest zaznaczyć, że sama idea z zaporą na Sanie powstała w latach 20. XX wieku, natomiast do jej realizacji doszło w latach 60. XX wieku. Tak odległy czas dokonanych przemian w tym rejonie sprawił, że jezioro wygląda na naturalne i otoczone jest bogatym pasmem przyrody. Dzięki temu Gmina Solina z powodzeniem może konkurować z modnymi Mazurami – a z pewnością jej atutem będzie to, że ma do zaoferowania góry, kryształowe powietrze i niekończącą się przestrzeń, a także zdecydowanie mniejsze skomercjalizowanie wsi niż w innych turystycznych regionach Polski.

Wioska z dynastii Kmitów

Solina powstała w XV wieku – od samego początku stanowiła własność magnackiego rodu Kmitów herbu Szreniawa. Dynastia ta była w posiadaniu około 60 wiosek umiejscowionych w pobliżu Sanu. Siedziba rodu znajdowała się w Lesku. Ród Kmitów na stałe wpisał się w historię tego regionu – dzięki niemu swój początek miało tak wiele osad, które są zamieszkiwane po dzień dzisiejszy. Kilka z nich, takich jak Olchowiec, Teleśnica, Horodek, Sokole, Chrewt i znaczny obszar Wołkowyi zostało zatopionych podczas napełniania wodą Jeziora Solińskiego. Czyli można powiedzieć, że ślady po Kmitach znajdują się także na dnie tego akwenu – i chociaż bardziej wartościowe zabytki zostały przeniesione w bezpieczne miejsce, to pojawia się pytanie czy dno Jeziora Solińskiego nie skrywa zapomnianych skarbów i jakie są tajemnice zatopionej ziemi, będącej dumą tak zacnego rodu.

Wypoczynek w Solinie

Każdy znajdzie dla siebie tutaj coś fajnego i ciekawego. Wypoczywać można w rozmaity sposób – biernie lub czynnie, według własnego uznania. Z pewnością nie można pominąć Elektrowni Wodnej w Solinie, przy czym podczas jej zwiedzania trzeba bezwzględnie dostosować się do panujących w niej zasad. Wizyta w tym obiekcie daje wiele wrażeń – to właśnie tutaj znajduje się największy w świecie mural przedstawiający zwierzęta. Autorem dzieła jest Przemysław "Trust" Truściński. Baza noclegowa jest różnorodna. Noclegi () spełnią oczekiwania wszystkich tych, którzy zdecydują się na przyjazd to tej pięknej wsi, ponieważ Solina gwarantuje nam niezapomniane wrażenia w bieszczadzkim klimacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>