Lesko – miasto wielokulturowe z bogatą historią

Lesko to niewielkie miasteczko, położone niedaleko Sanoku oraz Soliny. Bywa nazywane Bramą Bieszczad i warto odwiedzić to miejsce, gdy planujemy spędzić trochę czasu wśród bieszczadzkich szczytów. Po pierwsze znajdziemy tutaj wiele ciekawych zabytków, w tym pozostałości kultury żydowskiej. Po drugie jest to baza wypadowa, gdy zależy nam na zwiedzeniu części bieszczadzkich miast i wsi, położonych właśnie w okolicach Soliny.

Lesko przez lata było miastem wielokulturowym, zamieszkiwanym zgodnie przez wiele grup etnicznych. Zobaczyć tutaj można m.in. jeden z najstarszych w Polsce żydowskich cmentarzy, zwanych kirkutami. Położony jest on na niewielkim wzgórzu w okolicach synagogi. Znajduje się na nim około 2 tysięcy macew, czyli żydowskich nagrobków. Najstarsza z nich pochodzi z 1548 roku. Przy okazji warto także odwiedzić synagogę, która powstała w mieście w XVIII wieku, w miejsce wcześniejszej, drewnianej konstrukcji. Została ona zdewastowana w czasie II wojny światowej, ale w latach 60. przeszła gruntowny remont. Dzisiaj w głównym fragmencie budynku mieści się sala wystawowa. należąca do Galerii Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku.

Warto zwrócić także uwagę na kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, zbudowany w 1539 roku. Powstał on w stylu gotyku, wykonany został z kamienia oraz cegły. W czasie potopu szwedzkiego budowla mocno ucierpiała, co spowodowało, że w kolejnych latach kościół przebudowano. We wnętrzach znajduje się barokowe wyposażenie. Na uwagę zasługują m.in. dwustronna ikona, przedstawiająca Matkę Boską Jerozolimską oraz św. Mikołaja, a także obraz Odnalezienie Świętego Pawła. Przy kościele stoi murowana dzwonnica z 1765 roku. W okolicach Leska znajdziemy także kilka innych ciekawych świątyń, gdzie można się udać w czasie wycieczek po okolicach. Trafimy tutaj także na liczne zabytki po kulturze żydowskiej, która miała bardzo duży wpływ na życie miasta aż do czasów II wojny światowej.

Tym, co doceniają turyści, którzy się tutaj zatrzymają, jest bogata baza noclegowa {tutaj: Lesko – sieć Meteora}. Lesko może nam zaoferować nocleg w hotelach, pensjonatach, zajazdach i wielu prywatnych kwaterach. W okolicy znajdziemy także campingi oraz gospodarstwa agroturystyczne. Każdy może więc zatrzymać się tam, gdzie mu się najbardziej spodoba. Warto zapoznać się wcześniej z ofertą poszczególnych miejsc, korzystając z internetowych wyszukiwarek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>